YAPAY ZEKÂ Nedir?

YAPAY ZEKÂ Nedir?

Yapay zekâ uzun yıllar boyunca hayatımızda olacak gibi görünüyor. Peki, yapay zekâ nedir?

Yapay zekâ için hiçbir yaşayan organizma içermeyen veya bütünüyle canlı olmayan araçlarla meydana getirilen, buna rağmen insan benzeri davranışlar sergileyebilen makineler tanımı yapılabilir. Burada bütününü sergileyen mekanizmalara genel olarak robot denilebilir.

Yapay zekâ kavramı oldukça eski bir tarihe dayanıyor. Turing tarafından sorulan “Makineler düşünebilir mi?” sorusu ile birlikte ilk adımları atılan bu kavram, günümüzdeki daha çok akıllı telefonlarda kullanılıyor. Yapay zekâ günümüzde Google gibi dev şirketlerin de yardımıyla artık hepimizin yaşamını derinden etkileyecek büyük adımlar atmaya başladı.

Yapay zekâ teknolojisinin ilerleyebilmesi alanında uzman bilgisayar bilimcilerin varlığını gerektiriyor. Yani, insan gibi davranan karmaşık makineler yaratmanın ilk hamlesi aslında insan çalışmaları.

Bu anlamda yapay zekâdan korkulması oldukça tuhaf görünüyor. Bu teknolojinin dünya yaşamını bitirecek kadar kötü senaryolara sebep olacağına dair varsayımlar kuruladursun, Dünyanın her yerinde bu alanda milyonlarca dolarlık araştırmalar da yapılmaya devam ediyor.

Yapay zekânın insan gibi hareketler sergileyebilmesi için ilk önce bir algoritma meydana getirilmesi gerekiyor. Bu algoritmanın temel ögesi ise, yapay zekânın kendiliğinden öğrenebilmesi. Bir makinenin insana yakın davranışlar sergilemesi için devamlı öğrenmeye devam etmesi gerekiyor. Bu öğrenmenin farklı çeşitleri var. Makine öğrenme, derin öğrenme ve ayrıca bilişsel süreçler, yapay zekânın insan gibi davranışlar sergilemesinde önemli rol oynuyor.

Peki, yapay zekâ günlük yaşamamızda yönetmen koltuğuna ne zaman oturmaya başlayacak? Esasen başladı bile. Yapay zekâyı bizler gibi konuşabilen ve hareket edebilen bir makine olarak her gün karşımızda görmesek de, günlük rutinlerimiz de bu teknolojiyi farkında olmadan kullanıyoruz. Nasıl mı? İşte şu şekillerde:

Sanal Asistanlar: Apple ile yaşamımıza giren Siri, günlük ihtiyaçlarımız da kullandığımız yapay zekâ örneklerinden biri. Google’ın Now’ı ve Microsoft’un Cortana’sı da sanal asistanlara örnektir.

Dinleme/ İzleme Robotları: Spotify ve Netflix gibi ortamlar da yapay zekâya örnektir. Mesela Netflix, seyrettiğimiz dizi ve filmleri gözlemleyerek bir sonraki izleyeceğimiz film ve diziler için önerilerini karşımıza çıkarıyor. Spotify için de müzik konusunda aynı durum geçerli.

Mesajlaşma Botları: Özellikle Facebook’un üzerinde fazla yoğun bir şekilde çalıştığı sohbet botları (chat bot), kullanıcılara 7/24 yanıt verebiliyor. Sorulara kullanışlı cevapları takdim eden sohbet botları şu an çok etkili çalışmasa da, kısa dönemde bu sektörde çalışan insanları işlerinden edebilir.

Otonom Arabalar: Google ve Tesla’nın sürekli üzerinde çalıştığı yapay zekâ destekli arabalar, sürücüsüz yolculuk olanağı sunuyor. İleri seviyede yapay zekâya sahip olan bu araçlar yakın gelecekte araba kullanma durumunu bile ortadan kaldırabilir.

Oyunlar: Call of Duty ve Far Cry gibi gelişmiş yapay zekâ içeren oyunlar, insanlara karşı gerçekten dişli rakipler haline gelebiliyor.

Yapay zekâ son derece verimli ve hayatı kolaylaştıran bir teknoloji gibi görünse de Elon Musk yapay zekânın ileride bizlere nasıl dert açabileceği konusunda oldukça kötümser. Ama bazı bilim adamları yapay zekânın bizler için kullanışlı olduğunu ve özellikle tıp alanında insanlığa büyük faydalar sağlayacağını düşünüyorlar. İleride yapay zekânın nasıl gelişeceğini hepimiz merakla takip ediyoruz.

Yazar: Enver GÜL, Ayancık Meslek Yüksekokulu İnternet ve Ağ Teknolojileri Programı, 1. sınıf öğrencisi

İnternet Kulübü

Sinop Üniversitesi İnternet Kulübü

Bir cevap yazın