NFT nedir? Bored Apes ve StereoheadZ Örnekleri ile

NFT (non-fungible token), değiştirilemeyen veya jeton takas edilemeyen jetonlar, türünün tek örneği bir görüntü, video veya herhangi bir dijital nesne veya aslında fiziksel öğeyi bir blok zincirine kaydetmenin bir yolu.

NFT, bir varlığa sahip olduğunuzu kanıtlamak için blok zinciri teknolojisini kullanır. Bu nedenle dijital bir defterde depolanan benzersiz ve değiştirilemez bir veri birimidir. Aslında bitcoin ve ether (ETH) gibi kripto para birimleri için kullanılan teknoloji ile benzer bir teknolojiyi kullanılır. Bu teknoloji NFT’nin benzersizliğini garanti etmek ve ona kimin sahip olduğunu kanıtlamak için kullanılır. Ancak bir bitcoin biriminden farklı olarak, her NFT tamamen benzersizdir ve değiştirilemez. Bu amaçla ekstra bilgiler depolar. Sonuç olarak, NFT’ler, tıpkı fiziksel sanatın taşıdığı değerler gibi değer taşıyan dijital varlıklar haline geldi. NFT’ler her türlü fotoğraf, resim, müzik veya video dosyasından yapılabilir. Hatta tweetler bile NFT’lere dönüştürülebilir.

Dijital olarak saklanabilen ve değeri olan hemen hemen her şeyden NFT yapılabilir. Bir resim ya da eski bir aksiyon filminin veya oyununun figürü herhangi bir koleksiyoncu eşyası gibidir. Ancak bunları fiziksel bir eşya satın alır gibi alamazsınız, bunun yerine bir dosya satın alırsınız ve orijinal kopyaya sahip olduğunuzun kanıtı için para ödersiniz.


Bored Ape Yacht Club

NFT’ler geleneksel IP oluşturma mantığından farklı çalışır. En büyük farkı, NFT ile bir markanın parçası olup bundan para kazanabilirsiniz. Örneğin BAYC (Bored Ape Yacht Club) NFT platformu, kullanıcıların kulüp için kendi sanat
eserlerini (avatarlar, karikatürler, yüz ifadeleri, T-shirt vs.) üretmelerine ve bu eserleri sadece kulübün üyelerine ayrılmış sanal bir salon aracılığı ile satmalarına olanak tanıyor.

Bored Apes olarak da bilinen platformdaki NFT’ler, bir maymunu içeren yaratıcı resimlerden oluşmaktadır. Geçen yıl Yuga Labs tarafından başlatılan platform, Ethereum ağında basılan 10.000 NFT koleksiyonundan oluşmaktadır. BAYC,  neredeyse birsene içerisinde NFT endüstrisinin simgesi haline geldi. Bir Bored Ape satın aldığınızda, sadece bir avatar ya da nadir bulunan bir sanat eseri satın almıyorsunuz. Avantajları ve teklifleri zamanla artacak olan bir kulübe üyelik erişimi kazanıyorsunuz. İleride satın aldığınız Bored Ape dijital kimliğiniz olarak hizmet edebilir ve sizin için farklı dijital kapılar açabilir.

StereoheadZ Music Club

StereoheadZ Müzik Kulübü (SZMC), müzik sevgisi etrafında kurulmuş bir topluluk. Benzer düşünen yaratıcıları bir araya getirerek yeni müzik eserlerinin yaratılmasına yardımcı oluyor. SZMC üyelerinin birbirleri ile kolayca bağlantı kurmaları, etkileşimde bulunmaları ve işbirliği yapmaları için bir sosyal radyo istasyonu oluşturma amaçlı bir yol haritası bulunuyor. SZMC yol haritası şu şekilde:

  • %10: Corkboard – SZMC HQ’nun girişinde bulunan, üyelere özel sanal bir mantar pano. Tüm üyeler görüntüleyebilir ve yayınlayabilir.
  • %20: SZMC Sosyal Ağı 1.0 – bağlantıları, yeni müzik, sanat ve ifade yaratmayı kolaylaştırmak için yalnızca üyelere açık birsosyal ağ.
  • %30: SZMC Sosyal Radyo Launch – SZMC topluluğu için bir sosyal radyo istasyonu.
  • %40: SZMC: Radyo DJ Search – en iyi radyo DJ’lerini keşfetmek ve öne çıkarmak için bir sosyal deneyim.
  • %50: Süper Giveaway – kazanmanın birçok yolu olan özel bir çekiliş etkinliği için ayrılmış 50 StereoheadZ’miz var.
  • %60: Versus: Challenge – müzik küratörlüğü becerilerine (‘sanatçıya karşı sanatçı’ veya ‘stile karşı stile’) dayalı, üyeler için etkileşimli bir sosyal oyun.
  • %70: SZMC AR Filter – Üye kimliğinizi girmenize ve StereoheadZ üyesi olmanıza izin verecek bir Artırılmış Gerçeklik efekti.     
  • %80: Battle of Bandz – bandz oluşturmak ve topluluktaki en iyi müzik yeteneğini bulmak için bir yarışma.
  • %90: Special Airdrop – üyeler için ‘gizli bir sürpriz’ Airdrop
  • %100: SZMC Label & Community Fund Launch – üyelerin yaratıcılığını desteklemek için fon oluşturma.

Bored Ape Yacht Club ve  StereoheadZ Music Club gibi uygulamalar farklı yeteneklere sahip insanları bir araya getirerek onlardaki yaratıcılık duygusunu geliştirmeyi ve bunu paraya dönüştürmeyi hedefliyor. Materyalist ebebeynlerin “sanat karın doyurmaz” lafına inat NFT dünyası geleceğin mimarlarına, genç kuşaklara, ışık tutuyor.

Gülay Ekren

Sinop Üniversitesi İnternet Kulübü

Bir cevap yazın